Gdy dziecko domaga się interesującego zajęcia…

Zazwyczaj każdemu przytrafia się, że dzieci dopraszają się zajęcia nimi, a my nie znajdujemy pomysłu, czym je zająć, by odetchnąć wieczorem po pracy. W wypadku gdy marzymy o chwili relaksu, chcemy, by znalazł się w naszych czterech ścianach ktoś niezastąpiony, na przykład dziadek lub babcia. A może bez wsparcia oczekuje nas chroniczny niedobór konceptów? Prawdopodobnie wyjście z sytuacji jest prostsze, niż nam się wydaje.

A jeśli latorośl szybko się nudzi?

Niestety minęły lata, kiedy do całodziennej zabawy wystarczył konar drzewa lub kawałek placu do piłki. Czytanie i inne tradycyjne metody dziecięcej aktywności niezbyt już działają. Także kontakty z kolegami i koleżankami z sąsiedztwa często gasną i przestają interesować, gdy nie ma pomysłu, co robić. Nasze pociechy zaczynają być nieznośne, głośne, dopominają się uwagi, co może sprawić, że innym w domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Czy uda się coś na to poradzić?

Jakie zabawy mu zaproponować?

Mimo że nie każda zabawa zyska w oczach najmłodszych członków rodziny, nieograniczona liczba pomysłów oferuje założenie, że wreszcie znajdziemy te które dopasują się do zainteresowań młodego człowieka. Warto wymienić doświadczenia z innymi młodymi rodzicami, a gdy to nic nie da, można spróbować zająć dziecko na przykład grami planszowymi, które możemy znaleźć w pobliskiej bibliotece albo tym podobnej placówce. Jeżeli żadna z gier nie przekona malca do większego i dłuższego zainteresowania się nią, a synek czy córeczka dalej narzeka na nudę, powinno się zerknąć do internetu. Na przykład, po umieszczeniu w wyszukiwarce hasła „animacje dla dzieci pomysły” wyświetli się szereg pomysłów na zabawy zarówno dla dzieci i dorosłych.

Poszukiwani towarzysze zabaw

Reguła jest zawsze ta sama – im więcej dzieci, tym łatwiej uda się zaplanować wciągające przygody. Na przykład przy większej ilości uczestników doskonale wypadną rozmaite wyścigi i tory przeszkód, np. wyścigi w parach z balonikami wypełnionymi wodą albo z jajem na łyżeczce (na wszelki wypadek lepiej dać dzieciom ugotowane na twardo). Wygra ta ekipa, która przekroczy linię mety z całymbalonikiem. Odmian podobnych zajęć mamy do dyspozycji dużą ilość – każdą łatwo odnajdziemy w sieci.