Dzieci są coraz większe. Jak mądrze zmieniać rozmiary bielizny pościelowej?

Aż jedna trzecia życia spędzamy śpiąc? Ale przecież w wieku rozwojowym, a zwłaszcza w pierwszych czterech latach człowiek śpi jeszcze więcej godzin. Na komfort snu wpływa nie tylko godziny poświęcone na łóżko, lecz także wymiary i inne cechy pościeli prześcieradła, poduszki itd. Prześcieradła i cała pościel powinny przy okazji być częścią wystroju dziecięcego pokoju. Jak zestawić poszczególne części, aby właściwie pełniły swoje role?

Różki dla niemowląt – doskonałe już od pierwszego dnia życia

Dla maluszków odpowiednie będą stylowe i funkcjonalne różki niemowlęce bądź beciki z wysokojakościowej bawełny perskiej, także z dodatkiem miłej w dotyku tkaniny Minky. Najmłodsi odnajdą w nich wyjątkowy spokój i ciepło, a po rozłożeniu przydadzą się jako kocyk do zabaw.

Otulenie maleństwa rożkiem lub becikiem gwarantuje przytulność i bezpieczeństwo podobne do środowiska w łonie matki. Zdrowy sen bobasa wymaga bezpiecznego otoczenia i wygenerowania odpowiednich warunków dla maluszka.

Pościel dla najmłodszych „wzrasta” razem z nimi

Wielkość poszczególnych skłądników zestawu pościelowego spędzają sen z powiek wielu osobom, lecz najlepiej je poznać, żeby dobrać odpowiednie poszwy do kołder i poduch. Wartości – długość oraz szerokość – notuje się w cm. Oczywiście w przypadku zestawu muszą być zgodne z poduchą i kołdrą. Najlepiej zmierzyć materac, ponieważ długość pościeli powinna zgadzać się z jego rozmiarem, zaś szerokość może być nieco większa, co pozwoli na przykrycie krawędzi.

W przypadku niemowlaków i dzieci w pięciu pierwszych latach można założyć przeważnie format 100cm x 135 cm (100 x 140) albo 60 cm x 100 cm (60 x 1200 cm) a do tego mała poducha 40 x 60 cm. Dla małego śpiocha taki zestaw będzie najlepszy.

W kolejnych 5 latach (6-10 rok) trzeba dziecku wziąc kołdrę 140×200 cm i poduchę 70×80 cm.

W przypadku dzieci powyżej dziesiątym roku życia, jak i dla starszych, będzie pasować kołdra 160-200 cm oraz dwie poduszki o wymiarach 70 x 80 cm. Najlepiej też kierować się warunkami fizycznymi dziecka, np. jego wzrostem. Osoba plus 160 cm będzie potrzebować kołdry, której wymiar jest większy o nawet 200 cm. Większe łóżko oraz dopasowana pościel mogą posłużyć nawet przez wiele lat.

Nie zapomnij dobrać prześcieradła!

Prześcieradła na pewno muszą być większe niż powierzchnię do spania, gdyż powinny je swobodnie obejmować. Dobry sen zależy między iinymi od tego, czy nic nam się nie zsuwa, spada, zwija, co za każdym razem może zakłócić przebieg snu. Funkcjonalną opcją dla dziecka będą prześcieradła z gumką dobrane do wymiarów materaca. Odpowiednio zmierzone sprawią, że podkład zawsze wciąż będzie tam gdzie ma być.