Wanna dla niepełnosprawnych – gwarancja bezpiecznej higieny
Niezastąpionym elementem łazienki, z której będą korzystać osoby w wieku senioralnym lub ze schorzeniami psychoruchowymi, okazuje się wanna dla niepełnosprawnych. W sytuacji ograniczonej sprawności będą one mogły z zaufaniem i bez pomocy korzystać z pełnego dostępu do higieny. Czy będzie to dobry asortyment?
Wanna dla niepełnosprawnych – jak jej używać?
Przede wszystkim używane na co dzień wanny nie są podobne do tych, które nabywamy jako wanny z drzwiami. Gdybyśmy mieli oddać do użytku osobie z niepełnosprawnościami albo osobie starszej klasyczną, używaną przez nas wannę, zapewne będzie to wyraźnie mniej bezpieczne niż typowy natrysk, z zerowym odpływem na antypoślizgowej terakocie. Takie wyposażenie pozwala na szybki wjazd wózka inwalidzkiego pod natrysk, co sprawia że osoba niepełnosprawna jest całkowicie chroniona przed kontuzją. Znakomitym pomysłem będzie wanna dla niepełnosprawnych, gdyż zastosowane w niej mechanizmy rozwiążą najwięcej dotychczasowych kłopotów. Umieść w łazience dopasowaną opcję i daj podopiecznemu wygodę higieny osobistej.
Zdecyduj się na wannę dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się
Czym się kierować podczas zakupu? Podstawowy element wanny dla niepełnosprawnych to odległość krawędzi od podłoża. Musi ona pozostać relatywnie mała i pasować do wysokości fotela wózka, po to, żeby użytkownik dał radę sam się przesiąść do kąpieli. Najczęściej ta wartość będzie wahać się w zakresie 0,45 – 0,55 m. Najbardziej dopasowanym wyborem okazują się jednak wanny z drzwiami. To urządzenie gwarantuje nieporównanie więcej komfortu i prywatność. Dzięki drzwiom wykorzystywanie tego typu armatury jest podobne do używania natrysku. Opuszczonemu progowi zawdzięczamy, że same brzegi wanny są sporo wyższe i bezpieczniejsze. Wówczas można zażywać kąpieli w postawie siedzacej lub wyprostowanej. W sklepach są również wanny dla osób z niepełnosprawnościami, które mają już wmontowane siedzenia. Ich wadą jest jednak brak możliwości kąpania się na stojąco.