Hemoroidy – dasz sobie z nimi radę!

Żylaki odbytu, zwane hemoroidami są jednym z najboleśniejszych stanów chorobowych; mogą nagle odezwać się bolesnym pieczeniem i kłuciem, a bez zabiegów profilaktycznych i leczniczych mogą skończyć się wizytą u chirurga. Odczuwanie dolegliwości niezawodnie bierze się ze zmagań z brakiem ruchu i problemów z nadwagą. Jak zwalczyć chorobę i jakie znaleźć środki zaradcze, żeby sobie pomóc zdecydowanie i z pozytywnym skutkiem?

Jak tworzą się i czym dokładnie charakteryzują się hemoroidy?

Problemem są nieduże guzki na naczyniach znjadujące się w odbycie, które podczas załatwiania się są przygniatane do ścianek jelita grubego. Normalne ścianki pełnią funkcję uszczelniającą, aczkolwiek poddane naciskowi są skazane na powiększenie i grożą uszkodzeniem krocza i odbytu. Innym problemem będzie krwawienie, gdy hemoroidy są wypychane na zewnątrz i ulegają pęknięciu.

Takich symptomów na pewno nie przeoczysz…

Niełatwo nie zauważyć i nie odczuć, że coś jest nie tak. Mocne pieczenie i swędzenie, a także poczucie oslabiającego wypychania po raz pierwszy przychodzi przy wydalaniu stolca. Niekiedy może zacząć się od ostrego bólu w odbycie – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.

Skąd się biorą hemoroidy i jak z nimi zrobić porządek?

Tym co prowadzi do nabycia niedomagania jest spędzanie czasu w pozycji spoczynkowej i niska sprawność ruchowa. Z drugiej strony rozwojowi dysfunkcji sprzyja regularne trenowanie dyscyplin, takich jak jogging, kolarstwo czy jeździectwo. Dodatkowym źródłem powodującym hemoroidy okazują się długotrwałe zaparcia. Dzieje się tak dlatego, że zaparcia zaczynają się zwiększonym ciśniniem przy wypróżnianiu.

Jak pozbyć się hemoroidów?

Po piersze – powinno się zadbać o odpowiedni tryb życia. Zwiększenie własnej aktywności ruchowej oraz ograniczenia i zmiany w żywieniu (np. zero czekolady i dużo warzyw). Nie można też przesadzać z alkoholem i kawą. Postaw na nawodnienie i wypijaj przynajmniej dwa litry wody co dzień. Nie wolno dopuszczać też do nadwagi i długiego siedzenia. Przyda się też regularne załatwianie się, ponieważ postrzymywanie wypróżniania bez powodu może prowadzić do dokuczliwych zatwardzeń.

Kuracja – objawowo

Zazwyczaj leczy się hemoroidy po ujawnieniu się symptomów. Skuteczne są czopki propolisowe czy maści, które szybko likwidują dyskomfort. W późniejszych etapach schorzenia konieczne są kolejne metody kuracji. Należy wziąć pod uwagę zabiegi np. promieniowanie podczerwone, krioterapia, a w cięższych przypadkach chirurgiczne usunięcie hemoroidów.