Wypróbuj sposoby na zadaszenie Twojego tarasu – okresowe i stacjonarne

Każdy, kto posiada dom z kawałkiem działki, bez wątpienia może potwierdzić, iż taras pełni funkcję drugiego salonu. Dlatego trzeba dołożyć starań, by wyposażenie tarasu okazało się użyteczne i umożliwiało obcowanie z przyrodą mimo niesprzyjającej pogody. Od wiosny do jesieni każdy powinien zadbać o zadaszenie, by móc korzystać ze świeżego powietrza niezależnie od pogody w każdych okolicznościach.

Chowane markizy kontra pergola tarasowa – co sprawniej ocieni taras?

Optymalnie, jeśli taras posiada do 10 m2 powierzchni i orientuje się na południowo-zachodnią lub południową lokalizację. Czasem projektanci projektują nie jeden taras, po to by móc wykorzystywać słońce o różnych porach dnia. Dobrze jest orientować się, że najsłabiej nasłonecznione są tarasy umieszczone na północy domu. Korzystnie jest w sytuacjach, w których takie pomieszczenie znajduje się z boku lub z tyłu budynku – wówczas zapewnia większą prywatność, ponieważ nie sąsiaduje z wiatą garażową, głośną ulicą czy śmietnikiem, a pełni funkcję połączenia domu i ogrodu. Miejsca, nasłonecznione przez większą część dnia, rekomenduje się zacieniać. W nietrudny sposób można zapewnić sobie regulowaną kontrolę wskazania termometru na zewnętrz, a także w wewnątrz pomieszczeń. Jak to zrobić?

Podczas zakładania dachu na stałe nie zapomnij kilku zasadach

Projektując trzeba postawić na zgodę praktyczności i estetyki. Powinno się wkomponować tę część tarasu w fasadę. Wykonane z metalu czy z drewna materiały nie powinny rozchodzić się z wyglądem budynku i zaburzać jego proporcji. Dość częstym błędem obecnym przy tego rodzaju konstrukcji bywa nieproporcjonalny stosunek do całości posesji, zatem pergola tarasowa musi być optycznie lżejsza w relacji do całości.

Taras z zadaszeniem na stałe lub demontowaną tkaniną

Współcześnie na rynku znajdziemy wiele pomysłów dających możliwość stworzyć okresowe, jak i stałe osłonięcie tarasu. Alternatywą dla dachu są markizy, parasole czy coraz popularniejsze żagle – każda z tych konstrukcji może sprawdzić się przez wiele sezonów. Następną opcją zadaszeń są modele stałe, bazujące na przytwierdzonej do tarasu lub ściany budynku kraty z legarów lub prętów, jak na przykład pergola tarasowa. W miejsce tradycyjnego zadaszenia można spotkać elementy wykonane z przezroczystych materiałów. Na stałej konstrukcji można zastosować składane zadaszenie, przeważnie zrobione z brezentu lub specjalnych tkanin. To drugie rozwiązanie jest interesująco, ponieważ w dni bez słońca umożliwia zdjęcie materii, co gwarantuje lepsze światło.