Domowa sauna – jak podejść do tematu?

Także przeciętny stan finansów pozwala korzystać z prywatnej sauny. Czy musisz mieć dodatkowy teren na posesji lub specjalistyczne wyposażenie? Z własnej sauny może się ucieszyć prawie każdy, kto chce skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Co warto mieć na względzie, idąc po swoją saunę? Jedno jest pewne przed postawieniem pierwszego kroku: najwłaściwszy do tego miejsca będzie ręcznik 140×70!

O czym nie można zapomnieć przed zakupem prywatnej sauny

Zanim będziesz mieć saunę…

Miejsce pod saunę. Wielu gorące łaźnie kojarzą się z większymi instalacjami, jakie można spotkać w obiektach ogólnie dostępnych. Tymczasem domowa sauna nie musi mieć ogromnych rozmiarów i udaje się ją umieścić także w ramach trochę większej łazienki, w lokalu w bloku lub w innym małym metrażu. Łazienka jako miejsce lokalizacji sauny jest nawet wskazana, gdyż nie ma potrzeby montować prysznica z chłodną wodą. Osoby z domem mogą wybudować pomieszczenie sauny na swojej posesji. W takim wypadku pamiętaj o doprowadzeniu zimnej wody, która jest czymś niezbędnym przy braniu kąpieli parowej.

Jak postawić saunę?

Mimo że sauna tradycyjnie wiąże się z polewaniem gorących kamieni, nowsze modele wykorzystują grzałki elektryczne. Zatem do zamontowania urządzeń sauny trzeba zadbać o instalację elektryczną o odpowiednich parametrach. Do prawidłowego wykorzystania sauny niezbędna jest również instalacja wodno-kanalizacyjna oraz układ wentylacji, z zadaniem odprowadzenia nadmiaru pary wodnej poza obręb sauny. Jeżeli założysz saunę w łazience, o tę instalację musisz zadbać z dużą pieczołowitością.

Z jakim wydatkiem należy się liczyć przy stawianiu sauny. Koszty saun zależą od konkretnych produktów, rozmiarów, mocy urządzeń energetycznych oraz dodatków. Od 4 do 5 tys. kosztują najprostsze wersje do domowego użytku, zatem jest to wartość urządzenia AGD lub RTV średniej klasy. Oczywiście bardziej zaawansowane produkty kosztują jeszcze więcej.

Sauna – weź byka za rogi

Od setek lat sauna jest doskonałym sposobem na odpoczynek ciała i umysłu po dniu wypełnionym wysiłkiem i licznymi wyzwaniami. Trudno tu o rywali, gdy chodzi o skuteczne przepisy na wzmocnienie odporności, oczyszczenie skóry i odetchnięcie pełną piersią. Dobrym czasem na zabiegi w saunie jest zimniejsza część roku, gdy na dworze ochładza się i niesprzyjająca pogoda zniechęca do uprawiania efektywnych form aktywności. To tu można pobudzić komórki i dokładnie oczyścić z odkładających się toksyn. Zimowe pobyty w saunie nie tylko zrelaksują ciało, ale także w korzystny sposób poprawią ogólną kondycję. Jest to bardzo ważne w naszej strefie klimatycznej, gdy niewielka emisja światła słonecznego i długi czas po zmroku powodują, że organizm poszukuje dodatkowego źródła energii.